Badania z Czerwonym Noskiem - jak przygotować dziecko do koniecznych badań?

Strefa rodzica Materiał PR

Badanie krwi jest jednym z podstawowych badań, jakie lekarz zleca dziecku w sytuacji jakichkolwiek wątpliwości. Służy profilaktyce zdrowotnej w celu wykluczenia ewentualnych niedoborów pierwiastków czy stanów zapalnych. Pobranie krwi, choć trwa krótko, u dzieci często budzi lęk i strach. Podobnie inne podstawowe badania, jak USG czy EKG. Badania te, choć bezbolesne, mogą wzbudzać w dziecku niepokój i obawy. Z tego artykułu dowiesz się, co możesz zrobić, by dziecko poczuło się bezpiecznie w czasie wizyty u lekarza. Jak przygotować pociechę do pobrania krwi oraz badań USG czy EKG? Jak sprawić, by wizyta w szpitalu czy pobranie krwi nie kojarzyły się negatywnie? W tym artykule klowni medyczni Czerwonych Nosków dzielą się swoim 12-letnim doświadczeniem pracy z dziećmi. Znajdziecie tu klika praktycznych porad oraz informacji, w jaki sposób wykorzystać zabawę i humor, by zmniejszyć strach i napięcie spowodowane badaniami. 

Przy całym zdarzeniu niezwykle istotne jest stworzenie atmosfery bezpieczeństwa, zaufania i spokoju. Bardzo ważną rolę w oswajaniu strachu i lęku u dzieci odgrywa zabawa. Jak wynika z badań WHO, dzięki zabawie dziecko jest w stanie pokonać strach i przejść łagodnie przez najtrudniejsze sytuacje. 

Bardzo ważne jest uznanie podmiotowości dziecka. To ono jest bohaterem tego wydarzenia. Przygotowanie dziecka należy rozpocząć dzień przed wyznaczonym badaniem. Ważne jest nasze nastawienie oraz spokojne przygotowanie dziecka do czekającego je badania lub zabiegu.

Dziecko przygotuj już w domu, najlepiej dzień wcześniej

  • Krótko opowiedz dziecku o tym, jak wygląda badanie. Najczęściej boimy się tego, czego nie znamy. Jeśli krótko opowiemy, jaki przebieg będzie miało dane badanie, dziecko nie wystraszy się na widok czegoś, czego się nie spodziewało.
  • Powiedz dziecku prawdę. Powiedz, że ukłucie nieco zaboli, ale ten ból trwa krótko. Dziecko ma prawo się bać. Odwaga nie jest tym samym co brak strachu. Strach nas ostrzega i chroni, jest bardzo potrzebną emocją.
  • Zaplanuj zwiedzanie ośrodka zdrowia. Jeśli jest taka możliwość, odwiedź z dzieckiem ośrodek zdrowia przed dniem badania. Taka wizyta „na sucho”, samo poznanie miejsca obniżają strach.
  • Stwórz opowieść. Dzieci uwielbiają opowieści. Opowiedzmy dziecku, jak fantastycznie działa dzisiejsza nauka – jak dużo możemy dowiedzieć się o nas, badając np. maleńką kroplę krwi.
  • Nie spiesz się. Wyjdźcie z domu z dzieckiem na badanie odpowiednio wcześniej, by uniknąć stresu związanego z pośpiechem.
  • Zabawa oswaja strach. Jak dowodzą klowni medyczni z Czerwonych Nosków, zabawa, humor i śmiech potrafią oswoić, a także odwrócić uwagę od strachu, bólu i nieprzyjemnych zabiegów. W zabawie zrób pobranie krwi wybranej przez dziecko przytulance. Przytulankę możecie potem zabrać ze sobą na badanie.
  • Zabierz ze sobą „umilacze”. Oczekiwanie na badanie może się przedłużyć. Warto być przygotowanym i zabrać ze sobą kilka „umilaczy czekania”, np. książkę, małe bańki mydlane, notes i kredki do rysowania lub wspólnej gry.
  • Daj dziecku moc sprawczą. To ono jest „gwiazdą tego wydarzenia”. Pozwól mu zdecydować, w co chce się tego dnia ubrać lub co chce zjeść na śniadanie.
  • Opowiedz swoją historię. Dzieci uwielbiają słuchać historii z dzieciństwa swoich rodziców, przede wszystkim tych, w których rodzice podobnie jak oni odczuwali lęk, wstyd lub coś nie udało im się tak, jak planowali.
  • Przewidź niespodziankę. Możecie umówić się na jakąś małą nagrodę po badaniu: wspólne lody, wycieczkę do kina czy na plac zabaw.

Spokojny rodzic to spokojne dziecko

Rodzice często zaniepokojeni chorobą dziecka zapominają o własnych potrzebach. Nawet w wirze obowiązków warto się o nie zatroszczyć. Zmęczenie i niepokój rodzica mają bezpośredni wpływ na samopoczucie dziecka. Przygotowanie dziecka do badania zacznij od samego siebie.

  • Wyśpij się, zadbaj o odpoczynek. Warto wygospodarować choć 15 minut na drzemkę lub spokojnie wypitą kawę.
  • Nastaw się pozytywnie. Przekieruj swoje myślenie z obaw na pozytywne aspekty sytuacji: zaufanie do medycyny, fachowość lekarzy, nadzieję na wyzdrowienie.
  • Bądź z dzieckiem. Spędzony wspólnie czas to najcenniejsze, co możesz podarować swojemu dziecku. W oczekiwaniu na badanie porozmawiaj z dzieckiem, poczytajcie książkę, pospacerujcie wspólnie po korytarzu, odkrywając jego zakamarki, zagrajcie w kółko i krzyżyk.
  • Nic nie działa zawsze. Jeśli pomimo twoich starań dziecko nadal będzie się bało, nie obwiniaj się. Zrobiłeś tyle, ile mogłeś. Przytulenie da dziecku poczucie akceptacji i bezpieczeństwa.  

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie zabiegowym na pobraniu krwi, badaniu echo serca czy w szpitalu ma kluczowe znaczenie dla kształtowania przyszłego stosunku dziecka do koniecznych badań i wizyt u lekarza. Jeśli zadbamy o pozytywne nastawienie i przygotujemy wcześniej naszą pociechę, unikniemy stresu i lęku. Wizyta u lekarza będzie kojarzyła się dziecku z czymś ciekawym lub po prostu koniecznym, żeby być zdrowym, nie zaś traumatycznym przeżyciem, którego będzie chciało za wszelką cenę uniknąć. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie malucha. Przygotowując dziecko, warto wspólnie z nim zanurzyć się w dziecięcym świecie zabawy. Zrobić badanie ulubionej przytulance, w poczekalni puścić małe bańki mydlane albo pobawić się z dzieckiem w detektywów zwiedzających szpitalny korytarz. Humor i śmiech są wspaniałymi narzędziami do budowania codziennej bliskiej relacji z dzieckiem.

Drodzy Rodzice, mamy nadzieję, że informacje opisane w tym materiale będą dla Państwa pomocne w trosce o zdrowie Waszych dzieci. Fundacja Czerwone Noski od 2012 roku wspiera szpitalny ekosystem w Polsce. Zgodnie z hasłem „W śmiechu nadzieja” profesjonalnie przygotowani klowni medyczni Czerwonych Nosków, poprzez dobry humor i terapeutyczną moc śmiechu, wspierają podmiotowość dzieci w szpitalach, przywracają uśmiech i poczucie sprawczości. Dzięki wsparciu naszych darczyńców wywołujemy uśmiech na twarzy małego Janka, który boi się, bo właśnie jest leczony w szpitalu, i uspokajamy Helenkę, która wystraszona podąża korytarzem na operację w eskorcie personelu szpitalnego i swojej mamy. Każdy może dołączyć do grona darczyńców Fundacji Czerwone Noski, wchodząc na stronę www.czerwonenoski.pl/podaruj-usmiech/ lub profil Fundacji na https://www.facebook.com/CzerwoneNoskiKlownWSzpitalu.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI