Dlaczego czujemy wstręt?

Kuferek z emocjami

Wstręt należy do emocji trudnych – nie lubimy się tak czuć i chcielibyśmy jak najszybciej przestać go przeżywać. Kiedy obserwujemy kogoś, kto przeżywa wstręt, często nie musimy pytać, co czuje, odgadujemy to, obserwując jego ciało i mimikę: marszczy się nos, usta wykrzywiają się w grymas i otwierają, czasami pojawiają się mdłości. To emocja, która pojawia się gwałtownie, kiedy w naszym otoczeniu zobaczymy lub wyczujemy coś, co w naszym pojęciu źle pachnie, źle smakuje albo źle wygląda.

Co budzi w nas obrzydzenie?

Każdy z nas ma indywidualne rzeczy, które budzą jego wstręt (znałam kiedyś dziewczynkę, u której wstręt budziła broszka z piórami jej babci, oraz chłopca, dla którego tak obrzydliwy był zapach perfum jego mamy, że zdecydowała się je zmienić). Tak się czasami zdarza i mimo że dla innych osób te przedmioty albo zapachy mogą być piękne, u kogoś mogą wywoływać taką gwałtowną reakcję. Są jednak i takie, które budzą wstręt większości ludzi na świecie, niezależnie od miejsca zamieszkania (na przykład zepsute, gnijące jedzenie, brud, fetor, czyli okropny zapach, robaki) – zwróć uwagę, że nawet kiedy o tym myślimy lub wyobrażamy to sobie, odczuwamy lekki wstręt. 

Po czym poznać, że czujesz wstręt?

Zauważmy, jak zachowuje się człowiek, który odczuwa wstręt. Chce jak najszybciej odsunąć się od źródła wstrętu – czasami odskakuje, szybko się odsuwa lub wybiega, zamyka lub zasłania oczy, zakrywa nos. Jeżeli zdarzyło mu się spróbować cze...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI