Program edukacyjny "Pociąg do profilaktyki" ma na celu zainspirowanie uczniów do budowania prawidłowych relacji rówieśniczych oraz wzmacniania umiejętności psychospołecznych:
- Przekazanie uczniom wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania działań prozdrowotnych.
- Uświadomienie uczestnikom konsekwencji działań ryzykownych, w tym związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, brakiem higieny cyfrowej, długofalowych skutków agresji i przemocy oraz naruszeń prawa.
- Nauczenie dbania o własne bezpieczeństwo w szkole, w domu i na drodze.
Program ma formę aktywnego, edukacyjnego wydarzenia dla danej szkoły. Rozpoczyna się interaktywnym wykładem o prawie, konsekwencjach jego łamania oraz prawach ucznia/dziecka dla młodzieży. Równolegle odbywa się wykład edukacyjny dotyczący przemocy i trudnych sytuacji w relacji nauczyciel-uczeń-rodzic dla nauczycieli. Następnie młodzież, podzielona na grupy, bierze udział w pięciu stacjach, na których czekają na nich warsztaty i symulacje.
Interaktywne wykłady dla nauczycieli i uczniów poprowadzą m.in. sędzina Anna Maria Wesołowska oraz prezeska Fundacji A.R.T., pedagożka Agnieszka Tobota. Na stacjach młodzież spotka się z ekspertami doświadczonymi w pracy z młodzieżą, w tym socjologiem dr. Maciejem Dębskim, psychologiem i terapeutą uzależnień Wojciechem Pokojem, ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem, dietetyczką Sylwią Lenartowicz, pedagogiem i instruktorem samoobrony Andrzejem Grossem oraz mówcą motywacyjnym i artystą bez rąk Mariuszem Kędzierskim.
Poprzez doświadczanie i aktywny udział w proponowanych zadaniach uczestnicy nauczą się radzić sobie w trudnych sytuacjach (przemoc, agresja, konflikty z rówieśnikami, hejt), poćwiczą podstawy samoobrony i wzmocnią poczucie własnej wartości, porozmawiają o uzależnieniach behawioralnych, higienie cyfrowej i bezpiecznym korzystaniu z Internetu, nauczą się przygotowania zdrowych i smacznych przekąsek, porozmawiają o tolerancji oraz poznają zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły i udzielania pomocy w razie wypadku. Taka innowacyjna forma edukacyjnego eventu, zamiast nudnych prelekcji i wykładów, jest atrakcyjna i angażująca dla młodzieży.
Zapraszamy na stronę programu www.pociagdoprofilaktyki.pl, na której można zapoznać się ze szczegółami wydarzenia oraz relacjami z przeprowadzonych wydarzeń, oraz do śledzenia naszych działań i wspierania inicjatyw dla osób doznających przemocy, przeżywających kryzysy osobiste i rodzinne- Jak pomóc - Fundacja ART