Ostatni dżem babci
Alicja Dyrda
Ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo NATULI dzieci są ważne
Czasami nie potrzeba wielu słów, by powiedzieć o czymś bardzo ważnym. Takie słowa znajdziesz w książce obrazkowej Ostatni dżem babci. Niech cię nie wprowadzi w błąd pierwsze wrażenie, że to książka dla małych dzieci, bo jest w niej dużo ilustracji, a mało tekstu do czytania. Tak wyglądają właśnie picturebooki, czyli książki obrazkowe, w których słów jest nie za dużo, nie za mało, ale w sam raz, a na ilustracjach kryją się niespodzianki. Najpierw spróbuj nie czytać tekstu, tylko obejrzyj książkę i wymyśl, o czym ona opowiada. Następnie przeczytaj powoli tekst, a potem porozmyślaj i porozmawiaj o tym z kimś. Na koniec ponownie obejrzyj ilustracje i odkryj coś nowego, np. historię żółtego ptaszka. Czy spodobało ci się takie czytanie i oglądanie książki obrazkowej?
POLECAMY
Kury, czyli krótka historia o wspólnocie
Cardon Laurent
Przekład: Tomasz Swoboda
Wydawnictwo Adamada
Co to jest wspólnota? Najłatwiej wytłumaczyć to, opowiadając historię. Tylko co w tej historii robią kury? Odkryj tajemnicę książki obrazkowej, czyli takiej, w której słowa i obrazy mają znaczenie. Czytaj zdania i uważnie oglądaj ilustracje, a otrzymasz odpowiedź na pytanie, co takiego wyróżnia wspólnotę od innej grupy oraz jaką rolę odgrywa ona w życiu. A kiedy odłożysz książkę, porozmawiaj z kimś o swoich przemyśleniach. Czy ty też jesteś w jakiejś wspólnocie? Jak się w niej czujesz? Bo czytanie, to nie tylko ta chwila, gdy trzymasz w rękach książkę, ale i refleksja, która pojawia się w twojej głowie. Przeczytaj tę książkę drugi i kolejny raz, z kimś młodszym od ciebie, i z kimś starszym. Na co zwrócili uwagę twoi towarzysze czytania? Wspólne odkrywanie picturebooków może być bardzo fascynujące!
Aliaszka
Magdalena Górska
Ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska
Wydawnictwo Sto Stron
Dobrze wiesz, że w życiu nie zawsze jest miło i radośnie. Bywają trudne chwile i sytuacje, z których trudno znaleźć wyjście. O tym jest Aliaszka. Rodzice Wiktora nie chcą zgodzić się na psa w domu. Mama Marysi nie może spędzać zbyt wiele czasu z córką, bo dużo pracuje. Koleżanki dokuczają Ani w szkole, ale tak, by nikt nie widział. Ali i Asza mieszkają na dworcu kolejowym w Brześciu. Ale w tych i trzech innych historiach pojawia się też nadzieja. Nadzieja na to, że może być lepiej, że znajdzie się rozwiązanie problemu, że dobro wysłane do drugiego człowieka wraca, że nie zawsze jest tak, jak widzą nasze oczy i dobrze jest umieć patrzeć sercem… Podczas czytania przyjrzyj się uważnie niezwykłym ilustracjom. Czy potrafisz sobie wyobrazić, że jesteś na jednej z nich? Aliaszka to książka do wspólnego czytania i rozmawiania. Może pokażesz ją w szkole i zaproponujesz klasie jako lekturę?